Logowanie
Nie pamiętasz hasła?
Rejestracja jest niedostępna

Przepraszamy ale w tej chwili rejestracja jest niemożliwa.


Zapleć wianek z kwiatów i ziół


wianekOd dawna pleciono własnoręcznie tradycyjne wianki używając do tego kwiatów i ziół.  Taki wieniec pełnił funkcję ozdobną i magiczną, ponieważ wierzono, że chroni przed negatywnymi zdarzeniami jak np. uderzenie pioruna, czy klęski urodzaju. Niewielkie wianki z macierzanki, rumianku i rozchodnika zaszywano w płócienne woreczki, które położone na sercu chroniły ludzi podczas snu przed atakami nocnej zmory.

Dziewczęta zawsze chętnie nosiły na głowach wianki,  Często wieszano je na drzwiach wejściowych do domostw, natomiast wewnątrz domu umieszczano je zazwyczaj obok kropielniczki. Takie wianki pełniły więc funkcje amuletów ochronnych. Gdy wianki wysuszyły się- to palono je w ogniu, a ziołowy dym  miał właściwości oczyszczające i dobrze okadzał pomieszczenia.

W zależności od użytych kwiatów i ziół wieńce miały różne znaczenia. Najpopularniejszy był oczywiście wieniec miłosny, do wyplatania którego używano rumianków, stokrotek, jabłoni, a dominujące kolory to czerwień i róż.
Wieniec oddania pleciono z lubczyka i chabrów.

Wierzono, że w wianku powinny znaleźć się następujące zioła i kwiaty: rozchodnik ostry, dziurawiec, macierzanka, róże, jaśmin i piwonie,koniczyny, złocień, rumianek, pokrzywa.

Szczególnie ceniono dziurawiec, który chronił przed złymi duchami i złymi czarami (nie tylko ludzi ale i zwierzęta). Podobną funkcję pełnił mak. Natomiast w magi miłosnej bezkonkurencyjny był lubczyk, który nie tylko wywoływał miłość, ale przywracał utracone uczucia.

Współcześnie tradycja plecenia wianków kultywowana jest w Noc Kupały, kiedy wianki puszcza się na wodę. Jednak jeśli tylko masz ochotę, to każdy letni dzień nadaje się do zaplecenia własnego wianka. Dziurawca, pokrzyw, maków i chabrów na naszych polach dostatek, wystarczy zerwać, zapleść wianek, aby wykorzystać jego magiczne właściwości.

Zostaw wiadomość