Logowanie
Nie pamiętasz hasła?
Rejestracja jest niedostępna

Przepraszamy ale w tej chwili rejestracja jest niemożliwa.


Tańce w kręgu. Połączenie w energii


Circle of JoyTaniec i ruch towarzyszył ludziom „od zawsze”. Stanowił formę rozrywki, ale również formę obrzędów religijnych. Wiele plemion poprzez taniec składało prośby do Boga oraz świętowało najważniejsze wydarzenia z życia. To poprzez taniec wyrażano wszystkie emocje, uczucia. Ruch ciała przekazywał to samo co słowa, a nawet i więcej.

Tańce w kręgu to forma tańców, która nie wymaga specjalnych umiejętności tanecznych, a instruktorzy twierdzą nawet, że każdy człowiek potrafi tańczyć. Możesz ruszyć ręką? Możesz ruszyć nogą? Umiesz podskoczyć? Jasne, że umiesz. To w zasadzie już umiesz tańczyć!

Tańczyć w kręgu  mogą więc wszyscy: kobiety, dzieci, mężczyźni, starsi i młodsi. Na zajęciach, czy warsztatach przeważają kobiety. Zdecydowaną większość tańczy się w kole, co powoduje integrację i daje poczucie bliskości pomiędzy tańczącymi.  Jak każdy taniec, również ten w kręgu, przynosi nam wyciszenie i radość.

Charakter tańców w kręgu jest zróżnicowany. Mamy tutaj tańce ludowe z całego świata: greckie, serbskie, rumuńskie, izraelskie, hawajskie i wiele innych. Kroki przeważnie sątwkr proste, ponieważ powtarzają się, a ich trudność zależy od konkretnego tańca. Możemy spotkać tańce bardzo skoczne, jak również wolniejsze, czy typowo medytacyjne. Niektórym tańcom przypisuje się, że działają uzdrawiająco na duszę i psychikę. Przy większości tańców istotne są również słowa i znaczenie jakie one niosą. Tańce w kręgu, zarówno te wolne, jak i dynamiczne, pozwalają na wyrażenie ekspresji ciała oraz sprawiają, że doświadczamy przepływu energii w ciele oraz łączymy się w energii z innymi tańczącymi osobami.

Kobiecy krąg  potrafi emanować sporą siłą a energia jest silnie odczuwalna. Kobiety tańczą w sukniach, albo długich spódnicach. Podczas tańca często trzymają się za ręce. Lewa ręka jest tą, która „otrzymuje”, a prawa „daje” . Dzięki czemu osoby jednoczą się, a energia swobodnie przepływa między tańczącymi. Centralnym elementem jest zawsze środek koła. Czasami umieszcza się tam ogień. W plenerze świetne jest ognisko, natomiast w pomieszczeniach często palą się tam świece.

Tańce w kręgu stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Praktycznie w każdym większym mieście można zapisać się na cykliczne spotkania, czy warsztaty nakierowane na poszczególne tańce np. greckie, izraelskie.

)

Zostaw wiadomość