Logowanie
Nie pamiętasz hasła?
Rejestracja jest niedostępna

Przepraszamy ale w tej chwili rejestracja jest niemożliwa.


Beltane, Noc Walpurgii


beltane1

Noc z 30 kwietnia na 1 maja to ważne święto dla wszystkich wiedźm i czarownic. Obchodzone jest od lat, znane  jako Beltane, czy Walpurgia. Bardzo popularne w Niemczech, czy Skandynawii. To symboliczne przejście z zimowych mroków do światła. Ciepło niesie ze sobą rozbudzenie i radość. To doskonały czas na śpiewy, taniec oraz różne rytuały magiczne, które zapewnić mają miłość, płodność i bogactwo.

Również  w Polsce  organizowane są nocne sabaty, często w miejscach mocy, czy kamiennych kręgach (np. Wąsiory). Co dokładnie oraz w jaki sposób świętujemy w tym dniu?

 

Po chrystianizacji, odrzucono nazwę Beltane i zastąpiono ją Nocą Walpurii. Nowa nazwa pochodziła od imienia angielskiej mniszki, żyjącej w VIII wieku.  Walpurgia  żyła w VIII wieku i pomagała św. Bonifacemu w nawracaniu na chrześcijaństwo Germanów. Walpurgia  została kanonizowana 1 maja 870 roku i stąd święto przypadające w tym dni-  nosi jej imię.

Święto na pewno jest związane z magią, dlatego zwane jest często sabatem. Sabat to nic innego jak zlot czarownic. Uczestniczą w nich kobiety, palą ogień, zioła, tańczą i śpiewają. Jest to czas odprawiania różnych rytuałów, szczególnie tych sprzyjających miłości i płodności.

Jeśli masz ochotę na takie świętowanie, możesz ubrać się w długą suknię, a na głowę założyć wianek upleciony z kwiatów. Symbolem tego święta jest ogień, należy więc ustawić jak najwięcej świec, szczególnie odpowiednie będą świece w zielonych odcieniach.

Motyw nocy Walpurii wykorzystano w literaturze, malarstwie, filmie i muzyce. Pojawił się między innymi w „Fauście” Goethego, czy „Mistrzu i Małgorzacie” Bułhakowa.

Zostaw wiadomość